Rozkvést s afrikány: Jednoduchý návod na pěstování

Afrikány Pěstování

Výběr odrůdy afrikánů

Při výběru odrůdy afrikánů pro vaši zahradu máte nepřeberné množství možností. Existuje mnoho druhů a kultivarů, které se liší barvou, tvarem květů a vzrůstem. Pro začátečníky jsou vhodné nenáročné odrůdy, jako jsou 'African Beauty' s oranžovými květy nebo 'Durango' s květy žlutými a mahagonovými. Pokud preferujete plnokvěté odrůdy, zvolte 'Vanilla' s krémově bílými květy nebo 'Queen Sophia' s oranžovo-červenými květy. Pro menší zahrady nebo do truhlíků se hodí zakrslé odrůdy, například 'Disco' s oranžovými květy nebo 'Lemon Gem' s citronově žlutými květy. Při výběru odrůdy zohledněte také její výšku, která se pohybuje od 20 cm u zakrslých odrůd až po 90 cm u vysokých odrůd.

Příprava půdy a stanoviště

Afrikány nejsou náročné na pěstování a daří se jim v téměř jakékoli půdě. Pro dosažení nejlepších výsledků je však důležité připravit jim vhodné stanoviště. Afrikány preferují slunečné stanoviště s alespoň šesti hodinami přímého slunečního světla denně. Na stinnějších místech budou rostliny vytáhlé a budou méně kvést. Půda by měla být dobře propustná, aby se v ní nedržela voda a kořeny neuhnívaly. Před výsadbou je vhodné půdu prokypřit do hloubky asi 30 cm a přidat kompost nebo jinou organickou hmotu, která zlepší její strukturu a zadržování vláhy. Afrikány jsou tolerantní k různým typům půd, ale nejlépe se jim daří v mírně kyselé až neutrální půdě s pH 6,0 až 7,0. Pokud je vaše půda příliš zásaditá, můžete ji upravit přidáním rašeliny. Naopak, pokud je příliš kyselá, přidejte mletý vápenec.

Výsev semen afrikánů

Afrikány se vysévají od února do dubna, a to buď do skleníku, nebo do pařeniště. Semínka se vysévají do hloubky asi 1 cm a zemina by měla být stále mírně vlhká. Doba klíčení je obvykle 7-14 dní. Pro dosažení silnějších sazeniček je vhodné semínka vysévat s rozestupy 2-3 cm. Po vyklíčení a zesílení sazeniček je můžeme přesadit do samostatných květináčků nebo přímo na záhon. Ideální doba pro přesazování je od poloviny května, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Afrikány preferují slunné stanoviště a propustnou, humózní půdu. Pravidelná zálivka je důležitá, ale pozor na přemokření, které afrikánům nesvědčí. Pro bohaté kvetení je vhodné odstraňovat odkvetlé květy.

Zalévání a hnojení afrikánů

Afrikány sice pocházejí z teplých a suchých oblastí Afriky, ale i tak potřebují pro svůj správný růst a bohaté kvetení dostatek vláhy. Zalévejte je pravidelně, a to zejména během horkých letních dnů. Půda by měla být neustále vlhká, ale ne přemokřená. Přemokření může vést k hnilobě kořenů a následnému úhynu rostliny. Afrikány nejsou náročné na živiny, ale pravidelné přihnojování jim prospěje k bohatšímu kvetení. Použít můžete tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny, které aplikujte jednou za 14 dní během vegetačního období. Přihnojování ukončete na konci léta, aby rostliny stihly do zimy zesílit a připravit se na odpočinek.

afrikány pěstování

Ochrana před škůdci a chorobami

Afrikány jsou obecně odolné rostliny, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří mšice, které se živí šťávou z rostlin a způsobují deformaci listů. Pokud si jich všimnete, můžete je zkusit odstranit proudem vody nebo použít mýdlový roztok. Dalším škůdcem, který se může na afrikánech vyskytnout, jsou slimáci a hlemýždi. Ti si pochutnávají na listech a můžou rostliny značně poškodit. Proti nim lze bojovat například pomocí pivních pastí nebo granulí proti slimákům. Afrikány můžou být náchylné i k houbovým chorobám, jako je například padlí nebo plíseň šedá. Ty se projevují bílým nebo šedým povlakem na listech a stoncích. Vzniku houbových chorob předejdete tak, že rostlinám zajistíte dostatečné proudění vzduchu a nebudete je přelévat. Pokud už se houbová choroba objeví, je nutné použít vhodný fungicid.

Srovnání pěstování afrikánů ze semen a sazenic
Vlastnost Semena Sazenice
Cena Nízká Vyšší
Náročnost Střední Nízká
Doba do květu 8-12 týdnů 4-6 týdnů

Množení afrikánů řízkováním

Řízkování afrikánů je snadný a efektivní způsob, jak si namnožit tyto oblíbené letničky. Zakořenění řízků probíhá rychle a bezproblémově, takže si i začátečníci mohou snadno vypěstovat nové rostliny. Pro řízkování vybírejte zdravé a silné výhony bez květů. Ideální délka řízku je asi 10-15 cm. Odstraňte spodní listy, aby na stonku zbyly jen 2-3 páry. Řízky zapíchněte do substrátu pro množení rostlin nebo do směsi rašeliny a písku. Důležité je udržovat substrát stále mírně vlhký, ale ne přemokřený. Řízky umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Zakořenění trvá obvykle 2-3 týdny. Poté, co řízky zakoření a začnou růst, můžete je přesadit do samostatných květináčů nebo na záhon. Afrikány množené řízkováním si zachovají vlastnosti mateřské rostliny, takže se můžete těšit na stejné barvy a tvary květů.

afrikány pěstování

Využití afrikánů v zahradě

Afrikány jsou oblíbené letničky, které se pyšní nejen pestrými barvami, ale i snadnou péčí. Díky svému charakteristickému aroma odpuzují některé druhy hmyzu, čímž chrání okolní rostliny. Vysazujte je proto k zelenině, jako jsou rajčata, okurky nebo mrkev, abyste je ochránili před škůdci. Afrikány také pomáhají potlačovat růst plevele, a to díky obsahu látek, které brání klíčení semen. Pro dosažení tohoto efektu je vhodné vysadit afrikány hustěji k sobě. Kromě praktického využití jsou afrikány i krásnou ozdobou zahrady. Vytvořte si z nich pestré záhony, lemujte jimi chodníčky nebo je pěstujte v květináčích na terase.

Afrikány, ti sluneční miláčci, si žádají jen málo: slunné stanoviště, propustnou půdu a vaši lásku. Odmění se vám záplavou květů od června až do prvních mrazíků.

Božena Černá

Sušení květů afrikánů

Afrikány patří mezi nenáročné květiny, které se snadno pěstují i suší. Pro sušení květů afrikánů zvolte plně rozkvetlé, zdravé květy bez známek poškození. Ideální doba pro sběr je dopoledne, kdy už není rosa, ale květy jsou ještě svěží. Květy odstřihněte s delším stonkem, abyste je mohli snadno zavěsit. Pro sušení svažte afrikány do menších kytic a zavěste je květy dolů na suché, temné a dobře větrané místo. Doba sušení se pohybuje okolo 2-3 týdnů v závislosti na teplotě a vlhkosti prostředí. Usušené afrikány poznáte podle toho, že jsou květy tuhé a jejich barva je sytá, ale o něco tmavší než u čerstvých květů. Sušené afrikány vám pak budou dělat radost ve váze nebo v podobě krásných dekorací po celý rok.

Afrikány v květináčích a truhlících

Afrikány patří mezi nejoblíbenější letničky i u nás. Snadno se pěstují, jsou odolné a kvetou až do prvních mrazů. Ačkoliv se jim nejlépe daří na záhonech, bez problémů je můžete pěstovat i v květináčích a truhlících. Stačí dodržet pár základních pravidel. Pro pěstování v nádobách se hodí spíše nižší a kompaktnější odrůdy afrikánů. Ty dorůstají do výšky maximálně 30 cm a tvoří husté, bohatě kvetoucí trsy. Semena afrikánů se vysévají od března do dubna do sadbovačů nebo přímo na venkovní stanoviště od května. Důležité je zajistit afrikánům slunné stanoviště a propustný substrát. Ten by měl být bohatý na živiny. Během vegetace je vhodné afrikány pravidelně zalévat a přihnojovat hnojivem pro kvetoucí rostliny. Afrikány v květináčích a truhlících jsou skvělou volbou pro balkony, terasy i okenní parapety. Svou krásou a pestrými barvami oživí každé zákoutí.

afrikány pěstování

Tipy pro bohaté kvetení afrikánů

Afrikány patří mezi nejoblíbenější letničky, a to pro své zářivé barvy a nenáročnost. Pokud chcete, aby vaše afrikány kvetly opravdu bohatě, dopřejte jim dostatek slunce. Ideální je stanoviště s minimálně 6 hodinami slunečního svitu denně. Afrikány nejsou náročné na zálivku, ale důležitá je pravidelnost. Zalévejte je vždy až tehdy, když je vrchní vrstva zeminy suchá. Přemokření jim škodí, mohlo by dojít k hnilobě kořenů. Během vegetace afrikány ocení pravidelné hnojení. Použijte hnojivo na kvetoucí rostliny, a to jednou za 14 dní. Pro bohaté kvetení je důležité odstraňovat odkvetlé květy. Tím podpoříte rostlinu k tvorbě nových poupat a prodloužíte dobu kvetení. Afrikány jsou poměrně odolné vůči chorobám a škůdcům. Pokud se i přesto objeví, použijte vhodný postřik. S trochou péče se vám afrikány odmění záplavou květů po celé léto.

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: domov