Vigneta ČR: Vše, co potřebujete vědět pro bezproblémovou jízdu

Vigneta Cehia

Co je to dálniční známka

Dálniční známka, v České republice často nazývaná také "dálniční kupon", je forma poplatku za užívání vybraných úseků dálnic a rychlostních silnic. Tento poplatek se vztahuje na všechna motorová vozidla do 3,5 tuny, včetně motocyklů. Bez platné dálniční známky riskujete pokutu. Známky jsou časově omezené a zakoupit si můžete desetidenní, měsíční nebo roční variantu. Cena se liší v závislosti na typu vozidla a délce platnosti. Zakoupit dálniční známku je možné na vybraných čerpacích stanicích, pobočkách České pošty a online. Před nalepením na čelní sklo vozidla nezapomeňte vyplnit SPZ vašeho vozidla na obě části známky.

Typy známek a jejich platnost

V České republice existují dva typy dálničních známek: elektronická a klasická nalepovací. Elektronická viněta je modernější variantou a je platná od data, které si sami zvolíte při jejím nákupu. Klasická nalepovací známka se lepí na čelní sklo vozidla a její platnost je vázána na kalendářní měsíc. Pro rok 2023 jsou k dispozici roční, měsíční a desetidenní viněty. Roční viněta platí 14 měsíců, od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna následujícího roku. Měsíční viněta platí jeden kalendářní měsíc a desetidenní viněta po dobu deseti po sobě jdoucích dnů. Při cestě po českých dálnicích je nutné mít platnou dálniční známku pro dané vozidlo a kategorii. Nedodržení této povinnosti může vést k pokutě.

Cena dálniční známky

V České republice je pro používání dálnic a vybraných úseků silnic I. třídy zaveden poplatek formou elektronické dálniční známky. Cena dálniční známky se liší podle doby platnosti a typu vozidla. Pro osobní automobily a dodávky do 3,5 tuny si můžete vybrat ze tří variant: 10denní za 310 Kč, 30denní za 440 Kč nebo roční za 1 500 Kč. Roční dálniční známka má platnost vždy od 1. prosince do 31. ledna následujícího roku. Pro motocykly je k dispozici pouze roční dálniční známka za cenu 700 Kč. Je důležité si uvědomit, že jízda bez platné dálniční známky je v České republice považována za přestupek, za který hrozí pokuta až do výše 5 000 Kč. Dálniční známku je možné zakoupit online, na vybraných čerpacích stanicích nebo na pobočkách České pošty.

Říká se, že vignette je daň za rychlost. Ale co když někam spěcháte?

Zdeněk Dvořák

Kde koupit známku

Dálniční známku, oficiálně nazývanou "časové kupón", si můžete pořídit na mnoha místech po celé České republice i v zahraničí. Mezi nejběžnější prodejní místa patří čerpací stanice, obzvláště ty blízko hranic a na hlavních tazích. Další možností jsou pobočky České pošty, kde vám s nákupem i poradí. Pokud preferujete nákup online, můžete využít oficiální e-shop Státního fondu dopravní infrastruktury. Nezapomeňte, že poplatek za používání dálnic v České republice je povinný pro všechna motorová vozidla do 3,5 tuny a motocykly. Před cestou si proto ověřte, zda máte platnou dálniční známku, abyste se vyhnuli případné pokutě.

Pokuty za jízdu bez známky

Jízda po českých dálnicích bez platné dálniční známky může vyjít pořádně draho. Pokuty za tento přestupek jsou vysoké a jejich výše se liší podle toho, zda je přestupek řešen na místě, ve správním řízení, nebo zda se jedná o opakované porušení zákona. Pokud vás s neplatnou dálniční známkou zastaví policie, hrozí vám pokuta až do výše 5 000 Kč. V případě, že přestupek bude řešen ve správním řízení, může se pokuta vyšplhat až na 20 000 Kč. Opakované porušení zákona pak může vést i k odebrání řidičského průkazu. Je proto důležité myslet na to, že dálniční známka není jen papírek na skle, ale doklad o zaplacení poplatku za užívání dálnic v České republice.

Výjimky z poplatku

Některá vozidla a osoby jsou od poplatku za používání dálnic v České republice osvobozeny. Mezi ně patří vozidla s elektrickým pohonem, vozidla na vodíkový pohon a vozidla s hybridním pohonem splňující emisní limit 50 g CO2/km. Dále jsou osvobozeny motocykly, historická vozidla a vozidla přepravující osoby těžce postižené. Osvobození od poplatku se vztahuje i na vozidla záchranné služby, hasičského záchranného sboru a policie, a to i v případě, že nejsou použity k zásahu. Prokazují se zvláštní registrační značkou. Vozidla s platnou výjimkou musí mít viditelně umístěnou kopii dokladu o osvobození. Řidiči, kteří nesplňují podmínky pro osvobození od poplatku, jsou povinni si zakoupit a řádně vylepit dálniční známku. V opačném případě jim hrozí pokuta.

Elektronická dálniční známka

V Česku už několik let funguje elektronická dálniční známka, která nahradila papírovou. Řidiči si ji mohou snadno pořídit online nebo na vybraných čerpacích stanicích. Systém je navázán na registrační značku vozidla, takže odpadá nutnost lepit cokoli na sklo. Elektronická dálniční známka je platná na zvolený počet dní, a to 10 dní, 30 dní nebo 365 dní. Poplatek za používání dálnic v České republice se liší podle kategorie vozidla a délky platnosti známky. Pro osobní automobily je roční známka nejvýhodnější, zatímco pro krátkodobé pobyty je možné zvolit desetidenní nebo měsíční variantu. Poplatek za používání dálnic je důležitým zdrojem financování pro údržbu a rozvoj dálniční sítě v České republice. Díky elektronické formě je celý proces nákupu a kontroly jednodušší a efektivnější.

vigneta cehia

Historie a budoucnost dálničních známek

Dálniční známky, papírové kolegyně dnešních elektronických vinět, mají v Česku bohatou historii. Poprvé se objevily už v roce 1995 a od té doby prošly řadou změn, ať už šlo o jejich podobu, cenu nebo způsob evidence. Původně se lepily do rohu čelního skla a jejich odstraňování bylo často noční můrou. S nástupem elektronických vinět v roce 2021 se ale mnohé zjednodušilo. Registrace a platba probíhá online a odpadá tak nutnost manipulace s papírovou známkou. Elektronická viněta je vázána na registrační značku vozidla, což přináší flexibilitu – při výměně čelního skla nebo vozidla není potřeba kupovat novou. Budoucnost dálničních poplatků v Česku je nejasná. Zatímco někteří politici hovoří o zrušení poplatků pro osobní automobily, jiní prosazují jejich zachování s odůvodněním financování výstavby a údržby dálnic.

Srovnání dálničních poplatků - Česká republika vs. Slovensko
Vlastnost Česká republika (Vigneta) Slovensko (E-známka)
Typ poplatku Časový (10 dní, 30 dní, roční) Časový (10 dní, 30 dní, roční)
Cena za roční vinětu/známku (osobní automobil) 1 500 Kč 60 €
Platnost od zakoupení Ne (platnost začíná zvoleným dnem) Ano (10 dní od zakoupení)
Způsob zakoupení Benzínky, online, pošta Benzínky, online, mobilní aplikace

Tipy pro řidiče

Před cestou do České republiky se ujistěte, že máte platnou dálniční známku, tzv. "dálniční známku". Bez ní riskujete pokutu. Známku si můžete zakoupit na čerpacích stanicích, poštách nebo online. Nezapomeňte si ji nalepit na čelní sklo vašeho vozidla. Známky jsou dostupné na 10 dní, 30 dní nebo celý rok. Pokud plánujete kratší cestu, zvažte nákup desetidenní známky, abyste ušetřili. Poplatek za používání dálnic se vztahuje na všechna motorová vozidla do 3,5 tuny. Motocykly jsou od poplatku osvobozeny. Pokud cestujete s karavanem nebo přívěsem, ověřte si, zda nepotřebujete speciální známku. Dodržováním těchto tipů si zajistíte bezproblémovou a příjemnou cestu po českých dálnicích.

Často kladené otázky

Kolik stojí roční dálniční známka v Česku? Cena roční viněty se liší podle typu vozidla. Pro osobní automobily je to 1500 Kč.

Kde můžu koupit dálniční známku? Dálniční známku lze pořídit na mnoha místech - na pobočkách České pošty, na čerpacích stanicích nebo online.

Co se stane, když nemám platnou dálniční známku? Jízda po dálnici bez platné viněty je přestupek, za který hrozí pokuta. Pokuta může dosáhnout až 5 000 Kč.

Existují nějaké výjimky z placení dálničního poplatku? Ano, některé úseky dálnic jsou bez poplatku. Bez poplatku jsou také vozidla s elektrickým nebo vodíkovým pohonem.

Jak dlouho platí dálniční známka? Roční viněta má platnost 14 měsíců, od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna roku následujícího. Kromě roční viněty je možné zakoupit i měsíční nebo desetidenní.

Je nutné lepit dálniční známku na přední sklo? Od roku 2021 se v České republice používají elektronické dálniční známky. To znamená, že už se fyzicky nelepí na sklo, ale registruje se se státní správou.

Publikováno: 27. 11. 2024

Kategorie: doprava